„Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia” – pierwszy polski multibook podróżniczy

Ukazała się pierwsza polska książka podróżnicza w postaci multibooka – multimedialnej aplikacji na tablety. Autorem wydawnictwa jest Jarek Sępek – podróżnik, dziennikarz i miłośnik nowych technologii. Od 1 sierpnia książka dostępna jest w Apple App Store.

Jak powinna wyglądać książka podróżnicza XXI wieku? W dobie aparatów cyfrowych z możliwością nagrywania filmów, cyfrowych map, GPS-ów, które zapisują miejsce wykonania zdjęcia i przebytą trasę, szkoda pozbawiać czytelnika tego wszystkiego, czego doświadcza autor – podróżnik – w czasie wyprawy. Nie wszystko da się przełożyć na słowo pisane czy statyczny obraz fotograficzny. Czytelnik multibooka „Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia” będzie więc miał okazję przeżyć jedyną w swoim rodzaju przygodę – odbyć multimedialną podróż dookoła Nowej Zelandii. – W swojej książce opowiadam o ludziach z Antypodów, drugiej strony świata, którzy sami na siebie mówią Kiwi, na cześć dziwnego ptaka nielota, żyjącego tylko na tych odległych wyspach – mówi Jarek Sępek. – Połączenie zdjęć, tekstów, map, animacji, panoram i klipów wideo w jedną całość to mój unikalny sposób opowiadania o świecie – dodaje. – Dzięki temu czytelnik będzie miał okazję jeszcze lepiej poznać Nowozelandczyków i ich pasje.

Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia — multimedialna książka podróżnicza from Mediorama on Vimeo.

Autor, wraz z Kasią Żarnowską, która była odpowiedzialna za logistykę wyprawy, przebył w czasie dziewięciomiesięcznej podróży ponad 12 tysięcy kilometrów. Odwiedzili zawodowych postrzygaczy owiec, poobijanych rugbystów i szalonych surferów. Słuchali i filmowali jodłujących farmerów, młodych muzyków i śmiałych pilotów. Swoje prace pokazali im jubilerzy „Władcy Pierścieni” i autorzy komiksu o Kiwimanie. Wystąpili w lokalnym, maoryskim radiu, zachwycali się wspaniałą naturą i przeżyli trzęsienie ziemi, które boleśnie dotknęło miasto Christchurch. Swoje przygody opisali na blisko 200 stronach tekstu, w ponad 45 minutach filmów i dziesiątkach zdjęć w postaci galerii i panoram. W multibooku czytelnik znajdzie też infografiki, które tłumaczą jak przygotować tego rodzaju podróż i spakować samochód.

Jak wyprawę i przygotowywanie materiału do książki wspomina Jarek Sępek? Nowa Zelandia okazała się krajem niezwykle gościnnym, a jej mieszkańcy chętnie dzielili się swoimi pasjami. To kraj widowiskowy i malowniczy, co widać na filmach i zdjęciach, ale nie zawsze bywa krainą mlekiem i miodem płynącą.  – Wszystko to staraliśmy się pokazać. Wsłuchaliśmy się w opowieści Nowozelandczyków, podpatrywaliśmy jak żyją i czym się zajmują. Myślę, że „Kiwi” świetnie to oddaje – opowiada o swojej książce Jarek Sępek.

Jak wyglądała praca nad aplikacją? Było to skrzyżowanie pracy reportera telewizyjnego, radiowca, redaktora z prasy codziennej i fotoreportera. – Definicja zawodu dziennikarza wciąż się zmienia. Reporterzy coraz swobodniej posługują się zarówno piórem, aparatem fotograficznym jak i  mikrofonem czy kamerą wideo – opowiada o swojej pracy Autor. – Tylko w ten sposób mogą jeszcze pełniej i lepiej opowiedzieć o świecie. Długo szukałem nowej formy łączącej różne media – pisanie, fotografowanie i filmowanie. Wreszcie ją znalazłem – podsumowuje Sępek.

Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało od twórców dyscypliny, dobrego planowania i odrobiny szaleństwa. – Praca w drodze to spore wyzwanie organizacyjne. Trzeba poradzić sobie z brakiem stałego dostępu do prądu, do internetu, przyzwyczaić do ograniczonej możliwości magazynowania filmów i zdjęć – opowiada o pracy przy produkcji multibooka Kasia Żarnowska. – Trzeba być gotowym na wszystko, szczególnie gdy samochód staje się na pół roku domem, środkiem transportu i studiem montażowym w jednym – dodaje.

Showreel – New Zealand – Mediorama Production from Jarek Sępek on Vimeo.

Tę szalenie interesującą, multimedialną przygodę czytelnik może przeżyć nie ruszając się z domu. Książki nie trzeba zamawiać w księgarni, a tym bardziej wybierać się po nią do sklepu. „Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia” dostępna jest w Apple App Store, pod adresem http://www.mediorama.pl/instaluj/kiwi/. Można ją ściągnąć na tablet iPad.   Rozdział promocyjny, wraz ze zdjęciami można ściągnąć tutaj: https://dl.dropbox.com/u/9310616/Kiwi.zip

Wkrótce pojawi się wersja „Kiwi” na platformę Android oraz angielskojęzyczny przekład multibooka.

O autorze:

Jarek Sępek (ur. 1980) – podróżnik i dziennikarz. Autor książki „W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu)”, w której zgłębiał tajniki wielokulturowej stolicy Wielkiej Brytanii, poruszając się śladami Fileasa Fogga.

Pracował między innymi jako redaktor w portalu Gazeta.pl i zastępca redaktora naczelnego magazynu Cooltura w Londynie. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i Warszawskim oraz komunikację masową w TAFE College w australijskim Perth. Sztuki kręcenia filmów dokumentalnych uczył się na London Film Academy.

W swoich podróżach dotarł do 48 krajów. Na małym motocyklu okrążył Australię, pokonując 17 tysięcy kilometrów, za co magazyn Podróże uhonorował go tytułem „Podróżnika Roku”. Afrykę przemierzył z Kairu do Kapsztadu środkami publicznej komunikacji. USA objechał starym krążownikiem.Jego teksty i zdjęcia ukazały się między innymi w Rzeczpospolitej, Onet.pl i Świecie Motocykli. Prowadził audycję studencką w Radiu Wrocław.O swoich podróżach opowiada na blogu Sępek Świata (www.sepekswiata.pl).

Obecnie mieszka w Polsce, jest współwłaścicielem wydawnictwa Mediorama i jeździ trzydziestoletnim motocyklem marki WSK.

Wydawcą multibooka jest Mediorama.pl, specjalizująca się w przygotowywaniu multimedialnych wydawnictw na platformy cyfrowe, w tym tablety i smartfony. Firma pracuje obecnie nad autorskim przewodnikiem po Krakowie dla fotografów oraz pierwszym multimedialnym portfolio fotograficznym.

Patronat medialny:


W sprawie wywiadów, spotkań, dodatkowych materiałów prosimy o kontakt:

 

Piotr Trybalski

TravelBrain.pl
PR&Marketing interaktywny w turystyce
www.TravelBrain.pl
email: piotr@travelbrain.pl

tel.: +48 (12) 394 21 34
mobile: +48 791 851 871

 

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply