Przyznano nagrodę Czwarty Żywioł!

Na 8. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie, głosami publiczności przyznano nagrodę Czwarty Żywioł – za najlepszy pokaz ( relację) z podróży i najlepszy film dokumentalny.


W kategorii „Najlepszy pokaz” publiczność uhonorowała uczestników wyprawy „Long Walk Plus Expedition” – Tomasza Grzywaczewskiego, Bartosza Malinowskiego i Filipa Drożdża, którzy postanowili przypomnieć historię Wielkiej Ucieczki. Przebyli – pieszo, konno i na rowerach ponad 8 000 km – przez jedne z najbardziej niegościnnych rejonów naszej planety, śladami słynnej ucieczki Witolda Glińskiego. W 1941, odważny Polak uciekł wraz z grupką innych straceńców z sowieckiego łagru, przemierzając Syberię, Mongolię, Pustynię Gobi, Tybet oraz Himalaje, by po wielu miesiącach morderczego marszu dotrzeć do Kalkuty w Indiach. Młodzi podróżnicy, 70 lat później powtórzyli trasę tej słynnej ucieczki.

W kategorii „Najlepszy film” widzowie uhonorowali dokument „Opowieść ojca. Przez mongolskie stepy w poszukiwaniu cudu” w reżyserii Michela Orion Scotta. To niesamowita opowieść o Rowanie, autystycznym dziecku, którego rodzice zabierają w podróż przez bezdroża Mongolii, szukając pomocy u tamtejszych szamanów. Film jest pięknie zobrazowaną historią miłości rodzicielskiej, relacji między odległymi kulturami oraz ukojenia, jakie niesie dzika, nieskażona przyroda.

Nagroda „Czwarty Żywioł” przyznawana jest od dwóch lat w głosowaniu publiczności. W poprzednie edycji widzowie festiwalowi nagrodzili filmowy dokument HOME S.O.S Ziemia! Yanna Arthusa-Bertranda i pokazy Aleksandry Bednarskiej „250 dni na czarnym lądzie” oraz (ex aequo) i poruszającą opowieść Grzegorza Lityńskiego „Sri Lanka – podróż w głąb zranionych serc”, prezentującą azjatycki kraj i ludzi po przejściu tsunami.

Festiwal Podróżników Trzy Żywioły odbywa się od 2004 roku i obejmuje trzy edycje: w Krakowie (marzec), Bukowinie Tatrzańskiej (czerwiec) i Srebrnej Górze (wrzesień). To jedna z największych imprez podróżniczych w Polsce, prowadzona przez dziennikarzy i podróżników: Marka Tomalika i Piotra Trybalskiego. W ramach imprezy odbywa się także „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”, prezentujące najlepsze filmy dokumentalne o podróżach, poruszające tematykę etnograficzną i społeczną.

Strona www Festiwalu: http://3zywioly.pl

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply