VisitBritain rusza śladem Robin Hooda

VisitBritain we współpracy z Internetowym Serwisem Filmowym Stopklatka.pl. organizują konkurs „Być jak Robin Hood” (13.05-16.06.2010). Jest on elementem kampanii prowadzonej przez VisitBritain we współpracy z dystrybutorem (Universal Pictures) i wiąże się z premierą filmu „Robin Hood”  w Polsce (14 maja). Ekranizacja Ridley’a Scott’a to kolejna okazja, by zaprosić turystów i podróżników  do odkrycia Wielkiej Brytanii – tym razem szlakiem wiodącym m.in. przez legendarny las Sherwood.

VisitBritain już po raz czwarty zaprasza miłośników Wielkiej Brytanii oraz tych, którzy dopiero ją chcą ją poznać – do podróży śladem filmowego bohatera. Poprzednie związane były z kolejną częścią przygód Bonda – ‚Quantum of Solace’ (2008), adaptacją „Sherlock Holmes”  (2010) oraz ekranizacją „Alicji w Krainie Czarów” (2010).

Uczestnicy konkursu, w którym można wziąć udział wchodząc na specjalną stronę Robin Hooda: http://www.visitbritain.pl/campaigns/robinhood/, mają szansę wygrać czterodniową wycieczkę dla 2 osób śladami historycznego bohatera oraz do miejsc wykorzystanych przy kręceniu filmu. Zwycięzcy trafią m.in.: na spacer po Wielkim Parku w Windsorze, zjedzą kolację w towarzystwie Szeryfa z Nottingham i zbadają tajemnicę lasu Sherwood.

***

Zapraszamy do odwiedzenia kilkunastu miejsc związanych z legendą Robin Hooda, która – sądząc po licznych ekranizacjach – wciąż napędza wyobraźnię reżyserów, a liczni widzowie w kinach przez 2 godz. mają szansę- „być jak Robin Hood”…

Nottingham

Miasto Nottingham, położone w samym sercu ziemi należącej do Robin Hooda, jest miejscem, w którym najlepiej  zacząć odkrywanie świata tego legendarnego banity. Można zacząć od wycieczki po Zamku Nottingham (www.nottinghamcity.gov.uk/index.aspx?articleid=1036), siedemnastowiecznej książęcej rezydencji zbudowanej na miejscu średniowiecznego zamku, będącego niegdyś kwaterą główną szeryfa z Nottingham. Warto zatrzymać się przy pomniku Robin Hooda oraz w gospodzie the Olde Trip to Jerusalem (www.triptojerusalem.com/)i odwiedzić były sąd i więzienie Galleries of Justice (www.galleriesofjustice.org.uk/). Barwna wystawa „Robin Hood – The Movie”, która powstała po ekranizacji Ridley’a Scott’a odkrywa zarówno kulisy pracy ekipy filmowej jaki korzenie samej legendy w poezji i folklorze.

Tower of London, Londyn

„Robin Hood” Ridley’a Scotta jest epopeją dorównującą kunsztem „Gladiatorowi” i nie szczędzono w niej środków na to, żeby oddać wizję okrucieństwa średniowiecznej Anglii. Bardzo realistyczny obraz Tower of London (www.hrp.org.uk/TowerOfLondon/) został stworzony za pomocą gipsu, rusztowania i animacji cyfrowej.
Tower of London na żywo robi nie mniejsze wrażenie i łatwo tutaj wczuć się w prawdziwy klimat tego brutalnego okresu w historii Wielkiej Brytanii. Potężna, położona nad brzegami Tamizy forteca służyła jako pałac królewski, więzienie, miejsce egzekucji, arsenał, mennica, miejsce przechowania dzikich zwierząt i skarbiec. Podczas zwiedzania można zobaczyć artefakty z każdego okresu niezwykłej historii tej budowli m.in.: królewskie insygnia koronacyjne, wspaniałą architekturę, budzące grozę broń i zbroje, a także miejsce, w którym stracono Ann Boleyn.

Freshwater West, hrabstwo Pembrokeshire

Niezwykłe miejsce, w którym nakręcono batalistyczną scenę inwazji Francuzów w filmie „Robin Hood”.  Złota przestrzeń plaży i klify w Parku Narodowym Pembrokeshire Coast (www.visitpembrokeshire.com/), odgrodzona piaskowymi wydmami jest zupełnie dzika i nieskazitelnie czysta. Jednak trudno tu spotkać żołnierzy – zazwyczaj łatwiej o surferów, ponieważ jest to jedno z najlepszych miejsc w Walii dla wielbicieli tego sportu.  Równie ciekawa jest stara chata do suszenia wodorostów, która też pojawia się w filmie. Freshwater West przez lata stało się ulubionym miejscem filmowców, nakręcono tu również sceny do filmu „Harry Potter i Insygnia śmierci”.

Las Sherwood

Las Sherwood (www.nottinghamshire.gov.uk/home/leisure/countryparks/sherwoodforestcp.htm) – legendarna kryjówka Robin Hooda i jego Wesołej Kompanii, jest obecnie rezerwatem przyrody, otwartym dla zwiedzających. Warto w nim zobaczyć jedno z najstarszych drzew w lesie dąb Major Oak, który był podobno kryjówką samego Robina. Można również obejrzeć barwną wystawę „Robin Hood – The Movie” i doroczny festiwal Robin Hooda (www.nottinghamshire.gov.uk/robinhoodfestival), odbywający się w sierpniu. Festiwal ożywia legendarne opowieści dzięki pokazom walki mieczem, łucznictwu i ludowym opowieściom.

Hrabstwotwo Surrey

Większość scen filmowych nakręcono w jednej z wsi oraz w samym Hampton Estate (www.hamptonestate.co.uk/home.html), w hrabstwie Surrey. W jednej z kluczowych scen twórcy filmu wykorzystali także stary zagajnik dębowy na tym terenie. Do posiadłości Hampton Estate warto wpaść na leśne spacery, jazdę konną, czy też strzelanie do rzutków.

Dovedale – dolina rzeki Dove

Scena bitewna z udziałem wojowników na koniach została sfilmowana w wąwozach Thorpe Pastures w dolinie Dovedale. Odwiedzający pub o trafnej nazwie Zielony Człowiek (Green Mann pub) w pobliskim Ashbourne mieli niecodzienną okazję wpaść tam niedawno na Russella Crowe, który zapraszał ekipę filmową na obiad i mocniejsze trunki po zdjęciach. Podążając śladami ekipy filmowej można odkryć ten wapienny wąwóz słynący ze swoich wystających kamieni, dzięki którym można przedostać się na drugi brzeg rzeki Dove. Ta część wyżyny Peak District (www.visitpeakdistrict.com) jest idealna do wędrówek, przejażdżek konnych, wycieczek rowerowych i wspinaczek.

Virginia Water, hrabstwo Surrey

Nikogo nie dziwi fakt, że Ridley Scott wybrał Virginia Water jako jeden z plenerów do filmu Robin Hood.  Miejsce to, położone zaledwie o kilka mil od Londynu, stanowi część Wielkiego Parku (www.thecrownestate.co.uk/windsor_great_park), którego teren obejmuje 1000 akrów wspaniałych ogrodów, jezior  i lasów. Wielki Park w dokumentach saskich widnieje jako lasy łowieckie monarchów i szlachty.
Sąsiadując z królewską rezydencją Windsor (www.windsor.gov.uk), ewoluował przez stulecia i stale pozostawał  pod patronatem królów i królowych. Czas na relaks w podróży trzeba znaleźć w ogrodzie ozdobnym Savill Garden,     na północnym wybrzeżu Virginia Water pełnym kwitnących drzew i egzotycznych krzewów lub w centrum turystycznym Savill Building z jego znakomitą galerią.

Wąwóz Creswell Crags

Historia wąwozu Creswell Crags (www.creswell-crags.org.uk/Home.aspx) i zespołu jaskiń epoki lodowcowej,  które stanowiły schronienie dla ludzi ponad 50 tys. lat temu – to kolejna przygoda na trasie. Creswell Crags był jednym z najdalej na północ wysuniętych punktów na Ziemi, do których dotarli nasi przodkowie. Największa grota nazywana jest jaskinią Robin Hooda i w średniowieczu stanowiła prawdopodobnie schronienie dla leśnych banitów.
Wycieczka do tych imponujących jaskiń to okazja do zobaczenia jedynego brytyjskiego stanowiska sztuki jaskiniowej, starożytnej biżuterii i kości prehistorycznych zwierząt takich jak hiena cętkowana i mamut włochaty.

Newark

Efektowne ruiny zamku Newark (www.newark-sherwooddc.gov.uk/pp/gold/viewGold.asp?IDType=Page&ID=6496) to miejsce, gdzie w roku 1216 zmarł zdrajca i wróg Robina – król Jan. Zginął w agonii podczas gwałtownej burzy  19 października o północy, rzekomo w południowo-zachodniej wieży zamku, ale zgodnie z bardziej prawdopodobną wersją miało to miejsce w wartowni. W opowieściach o Robin Hoodzie król Jan uzurpuje sobie władzę Ryszarda I (Ryszarda Lwie Serce), podczas gdy ten zajęty jest walką w III krucjacie. Dzisiaj wciąż można oglądać okazałą normańską wartownię i wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem po wieżach i lochach zamku.

Lincoln

Robin Hood znany był z tego, że nosił strój w kolorze zieleni Lincoln, zrobiony z farbowanego sukna wełnianego niezwykłej jakości, wytwarzanego w historycznym mieście Lincoln (www.visitlincolnshire.com). Obecnie to niezwykłe miasto z brukowanymi ulicami i strzelistą katedrą, jest nieodłącznym elementem historii średniowiecznej. Katedra (www.lincolncathedral.com/) jest jednym z najwspanialszych kościołów w Europie, a jej biblioteka posiada w swoich zbiorach podręcznik z 1410 roku, z najstarszą odkrytą w źródłach pisanych rymowanką o Robin Hoodzie. Znajduje się tam również kopia Wielkiej Karty Swobód, podpisanej przez króla Jana, największego przeciwnika Robina.   W Zamku Lincoln (www.lincolnshire.gov.uk/section.asp?sectiontype=listmixed&catid=7014) można zobaczyć jedyną w swoim rodzaju wiktoriańską kaplicę więzienną i Sąd Koronny, który wciąż pełni swoją dawną funkcję. Podczas lata na zamku odbywają się różne imprezy w tym: średniowieczne turnieje, rekonstrukcje historyczne, imprezy dla dzieci, sztuki teatralne i koncerty na wolnym powietrzu.

***

Informacje dodatkowe:

Joanna Sosnowska, Representative Poland

VisitBritain

tel./fax: +48 22 653 86 06; mobile:+48 728 844 264 |

e-mail: Joanna.Sosnowska@visitbritain.org

www.visitbritain.org

www.visitbritain.pl

VisitBritain na: Twitterwww.twitter.com/VisitBritain ; Facebook www.Facebook.com/LoveUK

Katarzyna Starosta, PR konsultant

Travelbrain.pl

mobile: +48 880 498 843

e-mail: kasia@travelbrain.pl; media@travelbrain.pl

http://travelbrain.pl/

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply